Sultandağı Mahalleleri

Sultandağı İlçesi

Sultandağı mahalleleri, Sultandağı ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz kırkıncı en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Sultandağı, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Sultandağı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 731 km2’dir. Sultandağı ilçesinin rakımı ise 1.010 m olarak hesaplanmıştır. Sultandağı ilinin Kuzeyinde Bolvadin, doğusunda Konya, batısında Çay, Güneyinde ise Isparta ilçeleri bulunmaktadır. Sultandağı ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sultandağı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sultandağı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.517 nüfusa sahiptir.

Sultandağı ilçesini coğrafi konumu ise 38° 31′ 53.8860” Kuzey ve 31° 13′ 47.6832” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sultandağı Mahalleleri

Sultandağı ilçesinin 18 mahallesi bulunmaktadır. Sultandağı ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çavuş mahallesi, Kayran mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yenikent mahallesi, Kavaklı mahallesi ve Karaman mahalleleridir.

sultandağı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SULTANDAĞI MAHALLELERİ

 1. Akpınar Mah.
 2. Aşağı Mah.
 3. Atatürk Mah.
 4. Camikebir Mah.
 5. Cumhuriyet Mah.
 6. Çavuş Mah.
 7. Karaman Mah.
 8. Kavaklı Mah.
 9. Kayran Mah.
 10. Pazaraltı Mah.
 11. Selçuk Mah.
 12. Sıra Mah.
 13. Tepebaşı Mah.
 14. Yeni Mah.
 15. Yenikent Mah.
 16. Yıldırım Mah.
 17. Yıldız Mah.
 18. Yukarı Mah.

Sultandağı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sultandağı mahalleleri, Çarşı Camisi, Laleli Çeşme, Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı, Mimari Planı, Köşk Mescit, Çifte Hamam-Taş Ambar, Buzluk Mağarası ve Taş Köprü gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

AW000310

Sultandağı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şuhut Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…