Şuhut Mahalleleri

Şuhut İlçesi

Şuhut mahalleleri, Şuhut ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz doksan dört en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Şuhut, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Şuhut İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1,182 km2’dir. Şuhut ilçesinin rakımı ise 1,130 m olarak hesaplanmıştır. Şuhut ilinin Kuzeyinde Şuhut, doğusunda Çay, batısında Sandıklı ve Dinar, Güneyinde ise Isparta bulunmaktadır. Şuhut ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şuhut İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şuhut ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 36.690 nüfusa sahiptir.

Şuhut ilçesini coğrafi konumu ise 38° 31′ 58.4328” Kuzey ve 30° 32′ 39.8976” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şuhut Mahalleleri

Şuhut ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Şuhut ilçesinin 35 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Altıgöz mahallesi, İstiklal mahallesi ve Kurtuluşu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla İplik mahallesi, Çağlayan mahallesi ve Zafer mahalleleridir. Şuhut ilçesinin nüfusunun yaklaşık yüzde ellilik kısmını oluşturmaktadır.

şuhut mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞUHUT MAHALLELERİ

 1. Altıgöz Mah.
 2. Baş Mah.
 3. Çağlayan Mah.
 4. Develi Mah.
 5. Erenler Mah.
 6. Gazipaşa Mah.
 7. Hacı Musa Mah.
 8. Hisar Mah.
 9. İplik Mah.
 10. İstiklal Mah.
 11. Kurtuluş Mah.
 12. Mehmet Akif Ersoy Mah.
 13. Pazar Mah.
 14. Taşlıca Mah.
 15. Yalı Mah.
 16. Zafer Mah.
 17. Zafer Mah.

Şuhut Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şuhut mahalleleri, Ulu Cami, Tarihi Hamam, Atatürk Evi, Bininler Ve Yeraltı Şehri, Kocatepe, Gazi Paşa Çeşmesi, Zafer Yolu, Synnada Antik Kenti ve Toprakkale gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şuhut Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sultandağı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…