Solhan Mahalleleri

Solhan İlçesi

Solhan mahalleleri, Solhan ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz doksan sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Solhan, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Solhan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.033 km2’dir. Solhan ilçesinin rakımı ise 1.424 m olarak hesaplanmıştır. Solhan ilinin Kuzeyinde Karlıova, doğusunda ise Muş, batısında Bingöl merkez, Güneyinde ise Genç ilçeleri bulunmaktadır. Solhan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Solhan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Solhan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 34.326 nüfusa sahiptir.

Solhan ilçesini coğrafi konumu ise 38° 58′ 4.4796” Kuzey ve 41° 3′ 13.5792” Doğu gps koordinatlarıdır.

Solhan Mahalleleri

Solhan ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Solhan ilçesinin 24 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Solhan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Yeşilova mahallesi ve Halime Pınar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Merkez mahallesi, Karşıyaka mahallesi ve Kültür mahalleleridir. Solhan ilçesinin nüfusunun yaklaşık yüzde ellilik kısmı kentsel yerleşimi yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Solhan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SOLHAN MAHALLELERİ

  1. Boğlan Mah.
  2. Halime Pınar Mah.
  3. Karşıyaka Mah.
  4. Kültür Mah.
  5. Merkez Mah.
  6. Yeni Mah.
  7. Yeşilova Mah.

Solhan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Solhan mahalleleri, Yüzen Ada, Zağ Mağarası, gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Solhan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bingöl Merkez Mahalleler sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…