Bingöl Merkez Mahalleleri

Bingöl Merkez mahalleleri, Bingöl Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin yirmi sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Bingöl Merkez, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Bingöl Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.814 km2’dir. Bingöl Merkez ilçesinin rakımı ise 1.159 m olarak hesaplanmıştır. Bingöl Merkez ilinin Kuzeyinde Bingöl Merkez, doğusunda ise Solhan, batısında Elazığ, Güneyinde ise Genç ilçeleri bulunmaktadır. Bingöl Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Bingöl Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Bingöl Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 165.867 nüfusa sahiptir.

Bingöl Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 38° 53′ 7.6704” Kuzey ve 40° 29′ 47.8464” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bingöl Merkez Mahalleleri

Bingöl Merkez ilçesinin 29 mahallesi bulunmaktadır. Bingöl Merkez ilçesinin 50 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Bingöl Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kültür mahallesi, Şehit Mustafa Gündoğdu mahallesi ve Simani mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çay mahallesi, Akbudak mahallesi ve Çimenli mahalleleridir.

Bingöl Merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BİNGÖL MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Akbudak Mah.
 2. Bahçelievler Mah.
 3. Büyükbaşköy Mah.
 4. Çay Mah.
 5. Çimenli Mah.
 6. Hoşkar Mah.
 7. Ilıca Mah.
 8. İçmeler Mah.
 9. İçpınar Mah.
 10. İnalı Mah.
 11. İnönü Mah.
 12. Kamışlı Mah.
 13. Karapınar Mah.
 14. Karşıyaka Mah.
 15. Kılıçlı Mah.
 16. Küçükbaşköy Mah.
 17. Kültür Mah.
 18. Mirzan Mah.
 19. Recep Tayyip Erdoğan Mah.
 20. Saray Mah.
 21. Sarıgümüş Mah.
 22. Selahaddin-İ Eyyubi Mah.
 23. Simani Mah.
 24. Şehit Mustafa Gündoğdu Mah.
 25. Uzundere Mah.
 26. Yeni Mah.
 27. Yenişehir Mah.
 28. Yeşilova Mah.
 29. Yeşilyurt Mah.

Bingöl Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bingöl Merkez mahalleleri, Kös Kaplıcaları, Hesarek Kayak Merkezi, Yolçatı Kurucadağ Kayak Merkezi, DSİ Dinlenme Parkı ve Abdülkadir Sarı Dinlenme Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Bingöl Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Solhan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…