İçeriğe geç

Şirvan Mahalleleri

Şirvan İlçesi

Şirvan mahalleleri, Şirvan ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz otuz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt’in ilçesi olan Şirvan, Siirt’in yerleşim yerlerinden biridir. Şirvan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 936 km2’dir. Şirvan ilçesinin rakımı ise 905 m olarak hesaplanmıştır. Şirvan ilçesinin Kuzeyinde Bitlis, doğusunda Pervari, batısında Baykan, Güneyinde ise Siirt Merkez, Aydınlar ve Pervari ilçeleri bulunmaktadır. Şirvan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şirvan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şirvan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 22.003 nüfusa sahiptir.

Şirvan ilçesini coğrafi konumu ise 38° 3′ 44.0784” Kuzey ve 42° 1′ 45.6456” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şirvan Mahalleleri

Şirvan ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Şirvan ilçesinin 55 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şirvan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Küfre mahallesi, Bağcılar mahallesi ve Kırtepe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Fatih mahallesi ve Sit mahalleleridir.

Şirvan Mahalleleri
Şirvan Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞİRVAN MAHALLELERİ

  • Bağcılar Mah.
  • Fatih Mah.
  • Kırtepe Mah.
  • Küfre Mah.
  • Sit Mah.

Şirvan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şirvan mahalleleri, İrun Kalesi – Siirt, Şirvan (Küfre) Kalesi ve İnce kaya (Kormas) Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Şirvan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şirvan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şirvan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pervani Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…