İçeriğe geç

Pervani Mahalleleri

Pervani İlçesi

Pervani mahalleleri, Pervani ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz otuz dördüncü en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Pervani’nin ilçesi olan Pervani, Pervani’nin yerleşim yerlerinden biridir. Pervani İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 208 km2’dir. Pervani ilçesinin rakımı ise 594 m olarak hesaplanmıştır. Pervani ilçesinin Kuzeyinde Kahramanmaraş, doğusunda Kahramanmaraş ve Gaziantep, batısında Düziçi, Güneyinde ise Hasanbeyli ve Gaziantep ilçeleri bulunmaktadır. Pervani ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pervani İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pervani ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 30.816 nüfusa sahiptir.

Pervani ilçesini coğrafi konumu ise 37° 55′ 57.5328” Kuzey ve 42° 32′ 51.3852” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pervani Mahalleleri

Pervani ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Pervani ilçesinin 41 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Pervani mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Aydın mahallesi ve Şakiran mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kale mahallesi ve Gazi mahalleleridir. İlçenin nüfusunun büyük bir kısmı köy yerleşimlerinde olduğu görülmektedir.

Pervani Mahalleleri
Pervani Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PERVANİ MAHALLELERİ

  • Aydın Mah.
  • Şakiran Mah.
  • Gazi Mah.
  • Kale Mah.

Pervani Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pervani mahalleleri, Çemikari Yaylası, Çemekare Yaylası ve Herekol Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Pervani ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Pervani Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pervani Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şirvan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…