İçeriğe geç

Şırnak İlçeleri

Şırnak İlçeleri, Şırnak ilinin alan olarak Türkiye’nin kırk sekizinci en büyük ilidir. İlin eski ismi Şehri Nur olarak geçmektedir. Şırnak’ın geçmişe dair kaynaklar bulunmaktadır. Katip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı Seyahatnamede ve söylenenlere göre Nuh Tufanı öncesine kadar olduğu düşünülmektedir. Şırnak ekonomik yapısını tarım ve ticaret sektörleri oluşturmakta olduğu görülmektedir. Kırsal yerleşimdeki halk geçim kaynağını hayvancılıkla sağlamaktadır. Yaylacılık yöntemiyle küçük baş yetiştiriciliği yapılmaktadır. Buğday, arpa, üzüm ve pamuk tarım sektöründe yetiştirilen başlıca ürünler arasında yer almaktadır. Şırnak ilinin 2021 TÜİK verisine göre 546.589 nüfusa sahip ilimizdir.

Şırnak İlçeleri Nelerdir?

Şırnak ilinin 7 ilçesi bulunmaktadır. Şırnak ilçeleri alfabetik sırasıyla Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Merkez, Silopi, Uludere ilçeleridir. Şırnak merkez ilçesi Şırnak Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Güçlükonak, Beytüşşebap ve Uludere ilçeleridir.

şırnak ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞIRNAK İLÇELERİ

  • Beytüşşebap
  • Cizre
  • Güçlükonak
  • İdil
  • Merkez
  • Silopi
  • Uludere

Şırnak İlçeleri, Şırnak Hangi Bölgemizdedir?

Şırnak Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Siirt, doğusunda Hakkari, güneyinde Irak sınırı, batısında ise Mardin illeri bulunmaktadır. Şırnak iklimi tipik karasal iklim hüküm sürmektedir. Yüksek kesimlerde kış ayları sert soğuk ve kar yağışlı seyretmektedir. Yılın en yüksek sıcaklığı 48 derece görülürken, yılın en düşük sıcaklıkta görülen değer ise -20 dereceye kadar düştüğü görülmektedir.

Şırnak Nerede? Şırnak’a Nasıl Gidilir?

Şırnak ilinin yüz ölçümü 7,203 km2’dir. Şırnak coğrafi konumu ise 37° 31′ 8.3064” Kuzey ve 42° 27′ 13.3632” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şırnak’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Şırnak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şırnak ilçeleri, Kasrik Boğazı, Belkısana Kaplıcası, Zümrüt Kaplıcası, Yılmaz Güney Parkı, Cudi Dağı, Kırmızı Medrese, Hamidiye Kışla Binası, Abdaliye Medresesi, Finik Kalesi, Cizre Ulucami gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi yapılar, kaplıcalar, su yapıları, parklar, dini yapılar ve Cudi Dağı ile kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerimiz arasında yer almaktadır.

Şırnak Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hakkari İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…