İçeriğe geç

Hakkari İlçeleri

Hakkari ilçeleri, Hakkari ilinin alan olarak Türkiye’nin kırk yedinci en büyük ilimizdir. Eski adı Çölemerik’dir, Türkiye’nin en güney doğusunda bulunmaktadır. Hurri ve Urartu Krallıkları’nın parçası olan Hakkâri, Pers İmparatorluğu’nun hükmettiği dönemden sonra Arap hakimiyetine geçmiştir. Daha sonra Selçukluların egemenliğine giren kent, 1536 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur. Hakkari ilinin ekonomik yapısı tarım ve hayvancılık sektörleri ön plandadır. Ekonomik açıdan en az gelişmiş illerimizdendir. Özellikle hayvancılık sektörü önemli bir konumdadır. Hakkari ilinin 2021 TÜİK verisine göre 278.218 nüfusa sahip ilimizdir.

Hakkari İlçeleri Nelerdir?

Hakkari ilinin 5 ilçesi bulunmaktadır. Hakkari ilçeleri alfabetik sırasıyla Çukurca, Derecik, Merkez, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleridir. Hakkari ilinin merkez ilçesi Hakkari Merkez olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri sırasıyla Yüksekova ve Merkez ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Çukurca ve Derecik ilçeleridir.

hakkari ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçelerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAKKARİ İLÇELERİ

  • Hakkâri (il merkezi)
  • Çukurca
  • Şemdinli
  • Yüksekova
  • Derecik

Hakkari ilçeleri, Hakkari Hangi Bölgemizdedir?

Hakkari ili Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Van, doğusunda İran ülkesi, doğusunda Irak ülkesi, batısında ise Şırnak illeri ve ülkeleri bulunmaktadır. Hakkari ilinde sert bir karasal iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları ise aşırı soğuk ve aşırı yağışlı geçmektedir. Yılın yarısından fazla zamanı kar yağışlarıyla geçmektedir.

Hakkari Nerede? Hakkari’ye Nasıl Gidilir?

Hakkari ilinin yüz ölçümü 7,228 km2’dir. Hakkari ilinin coğrafi konumu ise 37° 34′ 38.7372” Kuzey ve 43° 44′ 12.4152” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hakkari’ye nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Hakkari Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hakkari ilçeleri, Hakkari Kilim Müzesi, Cennet Cehennem Vadileri, Mergan Vadisi, Zap Vadisi, Seyithan Gölü, Sat Dağı ( Samdi ), Durankaya Yaylası, Peri Bacaları, Merga Bütan Kayak Merkezi, Ore Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Doğal karakteristik özelliklerini yansıtan eşsiz vadiler ve yaylalar, peri bacaları ve kültürüne anlatan müzeler bulunmaktadır. Doğa ve kültür gezisi için tercih edilebilir illerimizdendir.

Hakkari Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Van ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…