Sincik Mahalleleri

Sincik İlçesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’ın ilçesi olan Sincik, Adıyaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Sincik ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz altmış dokuzuncu en büyük ilçesidir. Sincik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 495 km2’dir. Sincik ilçesinin rakımı ise 1.373 m olarak hesaplanmıştır. Sincik ilinin Kuzeyinde Malatya, doğusunda ise Gerger, batısında Çelikhan, Güneyinde ise Kahta ilçeleri bulunmaktadır. Sincik ilçesi karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Sincik ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.734 nüfusa sahiptir.

Sincik ilçesini coğrafi konumu ise 38° 1′ 55.8084” Kuzey ve 38° 37′ 52.0428” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sincik Mahalleleri

Sincik ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Sincik ilçesinde 24 tane köy yerleşimleri bulunmaktadır. Sincik mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karaman mahallesi, Onur mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Taşlıca mahallesi, Karadağ mahallesi ve Tuna mahalleridir.

Sincik Mahalleleri
Sincik Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SİNCİK MAHALLELERİ

 1. Ayengin Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Çınar Mah.
 4. Çükan Mah.
 5. Fatih Mah.
 6. Fırat Mah.
 7. Karadağ Mah.
 8. Karaman Mah.
 9. Mahmutoğlu Mah.
 10. Onur Mah.
 11. Özbilgin Mah.
 12. Taşlıca Mah.
 13. Tuna Mah.
 14. Zeynel Aslan Mah.

Sincik Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sincik mahalleleri, Nemrut Dağı, Nemrut Milli Parkı ve Cendere köprüsü gibi yerler bulunmaktadır. Özellikle Türkiye denilince akla gelen UNESCO tarafından dünya mirası kabul edilen Nemrut Dağı ve Milli parkıyla bildiğimiz ilçedir. Doğa ve kültür turizmi adına Bayburt iline gelindiğinde kesinlikle uğranılması gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Sincik Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sincik belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Samsat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…