Samsat Mahalleleri

Samsat İlçesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’ın ilçesi olan Samsat, Adıyaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Samsat ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz on yedinci en büyük ilçesidir. Samsat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 319 km2’dir. Samsat ilçesinin rakımı ise 593 m olarak hesaplanmıştır. Samsat ilinin Kuzeyinde Kahta, doğusunda ise Şanlıurfa, batısında Adıyaman merkez, ilçeleri bulunmaktadır. Samsat ilçesi karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Samsat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.803 nüfusa sahiptir.

Samsat ilçesini coğrafi konumu ise 37° 34′ 45.1488” Kuzey ve 38° 28′ 56.7876” Doğu gps koordinatlarıdır.

Samsat Mahalleleri

Samsat ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Samsat ilçesinde 16 tane köy yerleşimleri bulunmaktadır. Samsat mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yavuz Selim mahallesi ve Baraj mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Örentaş mahallesi ve Kale mahalleridir. Samsat ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşim yani köy yerleşimleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmı kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Samsat Mahalleleri
Samsat Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SAMSAT MAHALLELERİ

  1. Baraj Mah.
  2. Kale Mah.
  3. Örentaş Mah.
  4. Yavuz Selim Mah.

Samsat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Samsat mahalleleri, Samsat Kalesi ve Sahabe Safvan Muattal Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Dini yapı ve tarihi yapılarıyla kültür turizmi adına Adıyaman iline gelindiğinde tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Samsat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Samsat belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sincik Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…