İçeriğe geç

Seydiler Mahalleleri

Seydiler İlçesi

Seydiler mahalleleri, Seydiler ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yetmiş dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Seydiler, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Seydiler İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 233 km2’dir. Seydiler ilçesinin rakımı ise 1.043 m olarak hesaplanmıştır. Seydiler ilçesinin Kuzeyinde Küre, doğusunda Devrekani, batısında Ağlı, Güneyinde ise Kastamonu Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Seydiler ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Seydiler İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Seydiler ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.196 nüfusa sahiptir.

Seydiler ilçesini coğrafi konumu ise 41° 37′ 11.8308” Kuzey ve 33° 43′ 6.6756” Doğu gps koordinatlarıdır.

Seydiler Mahalleleri

Seydiler ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Seydiler ilçesinin 15 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Seydiler mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Yayla mahallesi ve Yağlar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yukarı Arslanlı mahallesi, Aşağı Arslanlı mahallesi ve Delihacılar mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SEYDİLER MAHALLELERİ

  1. Aşağıarslanlı Mah.
  2. Ayvatlar Mah.
  3. Batıörcünler Mah.
  4. Delihacılar Mah.
  5. Demirciözü Mah.
  6. Hacıkayalar Mah.
  7. Merkez Mah.
  8. Yağlar Mah.
  9. Yayla Mah.
  10. Yukarıarslanlı Mah.

Seydiler Tarihi ve Gezilecek Yerler

Seydiler mahalleleri, Horma Kanyonu, Loç Vadisi, Ilgarini Mağarası, Ilıca Şelalesi ve Çatak Kanyonu gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Seydiler Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şenpazar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…