İçeriğe geç

Şenpazar Mahalleleri

Şenpazar İlçesi

Şenpazar mahalleleri, Şenpazar ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yetmiş beşinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Şenpazar, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Şenpazar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 28 km2’dir. Şenpazar ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Şenpazar ilçesinin doğusunda Çatalzeytin, batısında ve Güneyinde ise Bozkurt ilçeleri bulunmaktadır. Şenpazar ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şenpazar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şenpazar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.402 nüfusa sahiptir.

Şenpazar ilçesini coğrafi konumu ise 41° 48′ 35.0712” Kuzey ve 33° 13′ 53.0508” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şenpazar Mahalleleri

Şenpazar ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Şenpazar ilçesinin 23 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şenpazar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Korucak mahallesi ve Güneyteke mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çevrik mahallesi, Dibekli mahallesi ve Kuztekke mahalleleridir.

Şenpazar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞENPAZAR MAHALLELERİ

  1. Çevrik Mah.
  2. Dibekli Mah.
  3. Güneytekke Mah.
  4. Karaman Mah.
  5. Korucak Mah.
  6. Kuztekke Mah.
  7. Merkez Mah.

Şenpazar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şenpazar mahalleleri, Şenpazar Kardeleni Ve Kültür Festivali, Tekke Mahallesi, Şeyh Sir Ali Bani Türbesi, Poyracık Şelalesi, Kuyluç Mağarası-Dağlı Kuyluca Mağarası Ve Değirmenbaşı Suyu gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şenpazar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Seydiler Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…