İçeriğe geç

Şebinkarahisar Mahalleleri

Şebinkarahisar İlçesi

Şebinkarahisar mahalleleri, Şebinkarahisar ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz doksan ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Şebinkarahisar, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Şebinkarahisar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.396 km2’dir. Şebinkarahisar ilçesinin rakımı ise 1.372 m olarak hesaplanmıştır. Şebinkarahisar ilinin Kuzeyinde Dereli, doğusunda ise Alucra, batısında Sivas, Güneyinde ise Çamoluk ilçeleri bulunmaktadır. Şebinkarahisar ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şebinkarahisar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şebinkarahisar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.715 nüfusa sahiptir.

Şebinkarahisar ilçesini coğrafi konumu ise 40° 17′ 18.5784” Kuzey ve 38° 25′ 19.7940” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şebinkarahisar Mahalleleri

Şebinkarahisar ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Şebinkarahisar ilçesinin 59 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şebinkarahisar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bülbül mahallesi, Yavuz Selim mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çiftlik mahallesi, Kütküt mahallesi ve Kavaklar mahalleleridir.

Şebinkarahisar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞEBİNKARAHİSAR MAHALLELERİ

 1. Akbudak Mah.
 2. Avutmuş Mah.
 3. Biroğul Mah.
 4. Bülbül Mah.
 5. Çiftlik Mah.
 6. Fatih Mah.
 7. İkioğul Mah.
 8. Kavaklar Mah.
 9. Kırkgöz Mah.
 10. Kızılca Mah.
 11. Kütküt Mah.
 12. Müftü Mah.
 13. Tamzara Mah.
 14. Taş Mah.
 15. Yavuz Selim Mah.

Şebinkarahisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şebinkarahisar mahalleleri Tamzara Yaylası, Meryem Ana Manastırı, Sebinkarahisar Kalesi, Ataturk Evi ve Muzesi, Fatih Camii ve Tashanlar gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şebinkarahisar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Piraziz Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…