İçeriğe geç

Piraziz Mahalleleri

Piraziz İlçesi

Piraziz mahalleleri, Piraziz ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz seksen üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Piraziz, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Piraziz İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 127 km2’dir. Piraziz ilçesinin rakımı ise 3 m olarak hesaplanmıştır. Piraziz ilinin doğusunda ise Bulancak, batısında Ordu ilçeleri bulunmaktadır. Piraziz ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Piraziz İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Piraziz ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.221 nüfusa sahiptir.

Piraziz ilçesini coğrafi konumu ise 40° 57′ 16.4268” Kuzey ve 38° 7′ 10.7184” Doğu gps koordinatlarıdır.

Piraziz Mahalleleri

Piraziz ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Piraziz ilçesinin 17 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Piraziz mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Maden mahallesi ve Eren mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Etlikkıran mahallesi, Aydere mahallesi ve Şıhkıran mahalleleridir

Piraziz mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PİRAZİZ MAHALLELERİ

  1. Aydere Mah.
  2. Eren Mah.
  3. Etlikkıran Mah.
  4. Kaleyanı Mah.
  5. Kargı Mah.
  6. Maden Mah.
  7. Şeyhli Mah.
  8. Şıhkıran Mah.
  9. Yeni Mah.

Piraziz Tarihi ve Gezilecek Yerler

Piraziz mahalleleri Paşakonağı Yaylası, Haci Miktad Cami, Millet Bahcesi, Kale Cami, Bey Konağı, Bendehor Kalesi, Kozlar Kalesi Ve Pir Aziz-Şeyh İdris Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Piraziz Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şebinkarahisar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…