Seben Mahalleleri

Seben İlçesi

Seben mahalleleri, Seben ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz yetmiş ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu’nun ilçesi olan Seben, Bolu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Seben İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 683 km2’dir. Seben ilçesinin rakımı ise 759 m olarak hesaplanmıştır. Seben ilinin Kuzeyinde Seben, doğusunda ise Seben, batısında Mudurnu, Güneyinde ise Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Seben ilçesi Karsal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Seben İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Seben ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.786 nüfusa sahiptir.

Seben ilçesini coğrafi konumu ise 40° 24′ 40.1760” Kuzey ve 31° 34′ 11.5104” Doğu gps koordinatlarıdır.

Seben Mahalleleri

Seben ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Seben ilçesinin 29 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Seben ilçesinin iki mahallesi yer almaktadır. Seben mahalleri nüfus büyüklükleri sırasıyla Çarşı mahallesi ve Keskinli mahalleleridir. Seben ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim oluşturmaktadır. Kırsal yerleşim ilçenin nüfusunun yaklaşık yüzde yetmişlik kısmını oluşturmaktadır. Geri kalan nüfus büyüklüğü yaklaşık yüzde otuzluk gibi bir kısmı kentsel yerleşimin olduğu yani mahalleleridir.

seben mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SEBEN MAHALLELERİ

  1. Çarşı Mah.
  2. Keskinli Mah.

Seben Tarihi ve Gezilecek Yerler

Seben mahalleleri, Seben Gölü, Kartalkaya Kayak Merkezi, Pavlu Kaplıcaları ve Fosil Ormanları gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Seben Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mengen Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…