Mengen Mahalleleri

Mengen İlçesi

Mengen mahalleleri, Mengen ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz altmış dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu’nun ilçesi olan Mengen, Bolu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Mengen İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 874 km2’dir. Mengen ilçesinin rakımı ise 616 m olarak hesaplanmıştır. Mengen ilinin Kuzeyinde Zonguldak, doğusunda ise Karabük, batısında Düzce, Güneyinde ise Yeniçağa ve Bolu merkez ilçeleri bulunmaktadır. Mengen ilçesi Karsal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Mengen İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Mengen ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.748 nüfusa sahiptir.

Mengen ilçesini coğrafi konumu ise 40° 56′ 20.9040” Kuzey ve 32° 4′ 25.9248” Doğu gps koordinatlarıdır.

Mengen Mahalleleri

Mengen ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Mengen ilçesinin 54 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Mengen mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Türkbeyli mahallesi, Tabaklar Yazıyaka mahallesi ve Beşler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Adasal mahallesi, Çakırlar mahallesi ve Atatürk mahalleleridir.

mengen mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MENGEN MAHALLELERİ

  1. Adasal Mah.
  2. Atatürk Mah.
  3. Beşler Mah.
  4. Çakırlar Mah.
  5. Hürriyet Mah.
  6. Karapınar Mah.
  7. Tabaklar Yazıyaka Mah.
  8. Türkbeyli Mah.

Mergen Tarihi ve Gezilecek Yerler

Mergen mahalleleri, Gelin Kayası, Şirinyazı Göleti, Ağalar Yaylası, Akçakoca Yaylası, Mamatlar Yaylası, Ağalar Gölü, Yedigöller Milli Parkı ve Abant Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Mengen Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Seben Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…