İçeriğe geç

Sarıkamış Mahalleleri

Sarıkamış İlçesi

Sarıkamış mahalleleri, Sarıkamış ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz on üçüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Sarıkamış, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Sarıkamış İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.871 km2’dir. Sarıkamış ilçesinin rakımı ise 1.414 m olarak hesaplanmıştır. Sarıkamış ilçesinin Kuzeyinde Kars Merkez ve Selim, doğusunda Digor, batısında Sarıkamış, Güneyinde ise Ağrı ve Iğdır ilçeleri bulunmaktadır. Sarıkamış ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sarıkamış İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sarıkamış ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 40.158 nüfusa sahiptir.

Sarıkamış ilçesini coğrafi konumu ise 40° 20′ 0.2436” Kuzey ve 42° 35′ 25.7316” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sarıkamış Mahalleleri

Sarıkamış ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Sarıkamış ilçesinin 56 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sarıkamış mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla İnönü mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Şehitler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kazımkarabekir mahallesi, Erenler mahallesi ve Tepe mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SARIKAMIŞ MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Erenler Mah.
  3. İnönü Mah.
  4. İstasyon Mah.
  5. İstiklal Mah.
  6. Kazımkarabekir Mah.
  7. Şehitler Mah.
  8. Tepe Mah.
  9. Yeni Mah.

Sarıkamış Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sarıkamış mahalleleri, Keçivan Kalesi-Tunçkaya Kalesi, Çamuşlu Köyü Kaya Resimleri, Köroğlu Kalesi Ve Çengilli Kilise gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Sarıkamış Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kars Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…