İçeriğe geç

Kars Merkez Mahalleleri

Kars Merkez İlçesi

Kars Merkez mahalleleri, Kars Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin on yedinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Kars Merkez, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kars Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.048 km2’dir. Kars Merkez ilçesinin rakımı ise 1.756 m olarak hesaplanmıştır. Kars Merkez ilçesinin Kuzeyinde Susuz, Arpaçay ve Akyaka, doğusunda Ermenistan, batısında Selim, Güneyinde ise Kağızman ve Digor ilçeleri bulunmaktadır. Kars Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kars Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kars Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 118.201 nüfusa sahiptir.

Kars Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 40° 36′ 4.8132” Kuzey ve 43° 5′ 50.8344” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kars Merkez Mahalleleri

Kars Merkez ilçesinin 23 mahallesi bulunmaktadır. Kars Merkez ilçesinin 72 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kars Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yenişehir mahallesi, Şehitler mahallesi ve İstasyon mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sukapı mahallesi, Atatürk mahallesi ve Kaleiçi mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARS MERKEZ MAHALLELERİ

 1. 30 Ekim Mah.
 2. Alpaslan Mah.
 3. Atatürk Mah.
 4. Aydınlıkevler Mah.
 5. Bahçelievler Mah.
 6. Bayrampaşa Mah.
 7. Bülbül Mah.
 8. Cumhuriyet Mah.
 9. Fevziçakmak Mah.
 10. Hafızpaşa Mah.
 11. Halitpaşa Mah.
 12. İstasyon Mah.
 13. Kaleiçi Mah.
 14. Karadağ Mah.
 15. Merkez Mah.
 16. Ortakapı Mah.
 17. Örnek Mah.
 18. Paşaçayırı Mah.
 19. Sukapı Mah.
 20. Şehitler Mah.
 21. Yeni Mah.
 22. Yenişehir Mah.
 23. Yusufpaşa Mah.

Kars Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kars Merkez mahalleleri, Ani Antik Kenti, Sarıkamış Kış Turizm Merkezi, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Kars Kalesi, Ani Katedrali, Havariler Müzesi ve Kars Fethiye Camii gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kars Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sarıkamış Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…