Sarıçam Mahalleleri

Sarıçam İlçesi

Sarıçam mahalleleri, Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Sarıçam, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. Sarıçam ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz on dokuzuncu en büyük ilçesidir. Sarıçam İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.945 km2’dir. Sarıçam ilçesinin rakımı ise 21 m olarak hesaplanmıştır. Sarıçam ilinin Kuzeyinde İmamoğlu, doğusunda ise Sarıçam, batısında Çukurova, Güneyinde ise Yüreğir ilçeleri bulunmaktadır. Sarıçam ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Yaz ayları sert sıcak hüküm sürmekteyken, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir, Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Sarıçam İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Sarıçam ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 194.019 nüfusa sahip ilçesidir.

Sarıçam ilçesini coğrafi konumu ise 37° 6′ 12.3948” Kuzey ve 35° 31′ 19.1964” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sarıçam Mahalleleri

Sarıçam ilçesinin 20 mahallesi bulunmaktadır. Adana ili büyükşehir olduğundan köy statüsündeki yerleşimler mahalle olarak kabul edilmektedir. Sarıçam Merkezinde 20 mahalle bulunurken kırsal kesimlerde 48 mahalle bulunmaktadır toplamda 68 mahalle bulunmaktadır. Sarıçam mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Namık Kemal, Cumhuriyet ve İstiklal mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mehmet Akif Ersoy mahallesi, Gültepe mahallesi ve Yeşiltepe mahalleridir.

sarıçam mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SARIÇAM MAHALLELERİ

 1. Balcalı Mah.
 2. Beyceli Mah.
 3. Boynuyoğun Mah.
 4. Buruk Cumhuriyet Mah.
 5. Çarkıpare Mah.
 6. Çınarlı Mah.
 7. Esentepe Mah.
 8. Gültepe Mah.
 9. Hürriyet Mah.
 10. İstiklal Mah.
 11. Mehmet Akif Ersoy Mah.
 12. Orhangazi Mah.
 13. Osmangazi Mah.
 14. Remzi Oğuz Arık Mah.
 15. Sofudede Mah.
 16. Şahintepe Mah.
 17. Yavuz Sultan Selim Mah.
 18. Yeni Mah.
 19. Yeşiltepe Mah.
 20. Yıldırım Beyazıt Mah.

Sarıçam Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sarıçam mahalleleri, Sarıçam Koruluğu, Çam ormanları ve Çukurova Üniversitesi Kampüsü gibi yerler bulunmaktadır. Turizm noktalarına bakıldığında az olduğu görülmekte fakat Adana iline uğranıldığında korulukları, ormanları ve Çukurova Üniversitesi Kampüsü gibi yerlerin yanında, doğa turizmi için tercih edilebilir ilçeler arasında yer almaktadır.

Sarıçam Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Saimbeyli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…