Saimbeyli Mahalleleri

Saimbeyli İlçesi

Saimbeyli mahalleleri, Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Saimbeyli, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. Saimbeyli ileçsi alan olarak Türkiye’nin üç yüz on ikinci en büyük ilçesidir. Saimbeyli ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz on ikinci en büyük ilçesidir. Saimbeyli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.157 km2’dir. Saimbeyli ilçesinin rakımı ise 945 m olarak hesaplanmıştır. Saimbeyli ilinin Kuzeyinde Tufanbeyli, doğusunda ise Kahramanmaraş, batısında Feke, Güneyinde ise Kozan ilçeleri bulunmaktadır. Saimbeyli ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Saimbeyli İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır.  Saimbeyli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.560 nüfusa sahiptir.

Saimbeyli ilçesini coğrafi konumu ise 37° 59′ 9.9312” Kuzey ve 36° 5′ 22.5168” Doğu gps koordinatlarıdır.

Saimbeyli Mahalleleri

Saimbeyli ilçesinin 28 mahallesi bulunmaktadır. Adana ili büyükşehir olduğundan köy statüsündeki yerleşimler mahalle olarak kabul edilmektedir. Saimbeyli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi, İslam mahallesi ve Karakuyu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Topallar mahallesi, Tülü mahallesi ve Halilbeyli mahalleridir.

saimbeyli mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SAİMBEYLİ MAHALLELERİ

 1. Aksaağaç Mah.
 2. Avcıpınarı Mah.
 3. Ayvacık Mah.
 4. Beypınarı Mah.
 5. Cıvıklı Mah.
 6. Cumhurlu Mah.
 7. Çatak Mah.
 8. Çeralan Mah.
 9. Çorak Mah.
 10. Değirmenciuşağı Mah.
 11. Eyüplü Mah.
 12. Fatih Mah.
 13. Gökmenler Mah.
 14. Gürleşen Mah.
 15. Halilbeyli Mah.
 16. Himmetli Mah.
 17. İslam Mah.
 18. Kandilli Mah.
 19. Kapaklıkuyu Mah.
 20. Karakuyu Mah.
 21. Kızılağaç Mah.
 22. Mahmutlu Mah.
 23. Naltaş Mah.
 24. Topallar Mah.
 25. Tülü Mah.
 26. Yardibi Mah.
 27. Yeniköy Mah.
 28. Yeşilbağlar Mah.

Saimbeyli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Saimbeyli mahalleleri, Kara kilise, Obruk Şelalesi Tabiat Parkı, Saimbeyli Şehitliği., Çatak Yaylası, Haçin Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Dini yapılar, yaylası ve tarihi yapılar gibi ögeleri barındıran doğa ve kültür turizm için tercih edilebilir ilçeler arasında yer almaktadır.

Saimbeyli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sarıçam Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…