İçeriğe geç

Refahiye Mahalleleri

Refahiye İlçesi

Refahiye mahalleleri, Refahiye ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yirmi birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan Refahiye, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Refahiye İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.808 km2’dir. Refahiye ilçesinin rakımı ise 1.602 m olarak hesaplanmıştır. Refahiye ilinin Kuzeyinde Giresun, doğusunda ise Refahiye, batısında Sivas, Güneyinde ise Kemah ve İliç ilçeleri bulunmaktadır. Refahiye ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Refahiye İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Refahiye ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.469 nüfusa sahiptir.

Refahiye ilçesini coğrafi konumu ise 39° 53′ 58.4952” Kuzey ve 38° 46′ 5.0376” Doğu gps koordinatlarıdır.

Refahiye Mahalleleri

Refahiye ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Refahiye ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Refahiye mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yenidoğan mahallesi ve Kemaliye mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Camiişerif mahallesi ve Hakoğlu mahalleleridir. Refahiye ilçesinin nüfus büyüklüğünün ağırlıklı kısmını kırsal yerleşimler yani köyleri oluşturmaktadır.

refahiye mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ERZİNCAN MERKEZ MAHALLELERİ

  1. Camiişerif Mah.
  2. Hakoğlu Mah.
  3. Kemaliye Mah.
  4. Yenidoğan Mah.

Refahiye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Refahiye mahalleleri Kutlu Tepe Kalıntıları, Kadıköy Kilisesi, Tarihi Esat Muhlis Camisi, Köroğlu Mağarası, Bal Kaya ve Dumanlı Yaylaları gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Refahiye Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tercan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…