İçeriğe geç

Tercan Mahalleleri

Tercan İlçesi

Tercan mahalleleri, Tercan ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz kırk ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan Tercan, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Tercan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.614 km2’dir. Tercan ilçesinin rakımı ise 1.421 m olarak hesaplanmıştır. Tercan ilinin Kuzeyinde Otlukbeli, doğusunda ise Erzurum, batısında Çayırlı, Güneyinde ise Bingöl ilçeleri bulunmaktadır. Tercan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tercan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tercan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.636 nüfusa sahiptir.

Tercan ilçesini coğrafi konumu ise 39° 46′ 39.4680” Kuzey ve 40° 23′ 1.2012” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tercan Mahalleleri

Tercan ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Tercan ilçesinin 75 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tercan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Atatürk mahallesi, Kazım Karabekir mahallesi ve Atatürk mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sucuali mahallesi, Yollarüstü mahallesi ve Mamahatun mahalleleridir. Tercan ilçesinin nüfus büyüklüğünün yaklaşık yarısını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Tercan mahalle haritası
Tercan İlçesi Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TERCAN MAHALLELERİ

 1. Ahmet Yesevi Mah.
 2. Akşemsettin Mah.
 3. Atatürk Mah.
 4. Atatürk Mah.
 5. Camii Kebir Mah.
 6. Camii Şerif Mah.
 7. Fatih Mah.
 8. Fatih Mah.
 9. Gözeler Mah.
 10. İstasyon Mah.
 11. Kazım Karabekir Mah.
 12. Mamahatun Mah.
 13. Sucuali Mah.
 14. Şehit Ahmet Aytekin Mah.
 15. Yavuz Selim Mah.
 16. Yeni Mah.
 17. Yollarüstü Mah.

Tercan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tercan mahalleleri 3. Mamahatun Kervansarayı, Hamamı ve Türbesi, Abrenk (Vank) Kilisesi ve Dikitleri, Kemaliye Evleri, Karanlık Kanyon, 7. Acemoğlu Boğazı ve Ergan Dağı gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tercan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tercan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Refahiye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…