İçeriğe geç

Pülümür Mahalleleri

Pülümür İlçesi

Pülümür mahalleleri, Pülümür ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yetmiş sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Pülümür, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Pülümür İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.437 km2’dir. Pülümür ilçesinin rakımı ise 1.524 m olarak hesaplanmıştır. Pülümür ilçesinin Kuzeyinde Erzincan, doğusunda Bingöl, batısında Ovacık, Güneyinde ise Nazımiye ve Tunceli Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Pülümür ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pülümür İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pülümür ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.351 nüfusa sahiptir.

Pülümür ilçesini coğrafi konumu ise 39° 29′ 11.4144” Kuzey ve 39° 53′ 43.4148” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pülümür Mahalleleri

Pülümür ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Pülümür ilçesinin 40 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Pülümür mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Meydanlar mahallesi ve Ecevit mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Atatürk mahallesi ve Hiver mahalleleridir.

Pülümür Mahalleleri
Pülümür Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PÜLÜMÜR MAHALLELERİ

  • Atatürk Mah.
  • Ecevit Mah.
  • Hiver Mah.
  • Merkez Mah.
  • Meydanlar Mah.

Pülümür Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pülümür mahalleleri, Ağlayan Kayalar, Pülümür Çayı, Pülümür Vadisi, Hanım Köprüsü, Gelin Odaları Mağarası, Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Tunceli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Pülümür Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pülümür Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pertek Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…