İçeriğe geç

Pertek Mahalleleri

Pertek İlçesi

Pertek mahalleleri, Pertek ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz yetmiş dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Pertek, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Pertek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 851 km2’dir. Pertek ilçesinin rakımı ise 1.013 m olarak hesaplanmıştır. Pertek ilçesinin Kuzeyinde Erzincan ve Hozat, doğusunda Hozat ve Pertek, batısında Erzincan ve Malatya, Güneyinde ise Elazığ ilçeleri bulunmaktadır. Pertek ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pertek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pertek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.065 nüfusa sahiptir.

Pertek ilçesini coğrafi konumu ise 38° 52′ 3.9756” Kuzey ve 39° 19′ 28.4376” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pertek Mahalleleri

Pertek ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Pertek ilçesinin 9 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Pertek mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla İstiklal mahallesi, Soğukpınar mahallesi ve Kaledibi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Derebaşı mahallesi ve Camikebir mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PERTEK MAHALLELERİ

  • Camikebir Mah.
  • Derebaşı Mah.
  • İstiklal Mah.
  • Kaledibi Mah.
  • Soğukpınar Mah.

Pertek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pertek mahalleleri, Pertek Kalesi, Çelebi Ağa Camii ve Sungur Bey Camii gibi yerler bulunmaktadır. Tunceli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Pertek Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pülümür Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…