Pozantı Mahalleleri

Pozantı İlçesi

Pozantı mahalleleri, Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Pozantı, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. Pozantı ilçesinin alan olarak Türkiye’nin üç yüz elli ikinci en büyük ilçesidir. Pozantı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 793 km2’dir. Pozantı ilçesinin rakımı ise 780 m olarak hesaplanmıştır. Pozantı ilinin Kuzeyinde Niğde, doğusunda Aladağ, batısında Mersin, Güneyinde ise Karaisalı ilçeleri bulunmaktadır. Pozantı ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış aylarında ise soğuk ve ılık geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Pozantı İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Pozantı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.930 nüfusa sahip ilçesidir.

Pozantı ilçesini coğrafi konumu ise 37° 1′ 43.5612” Kuzey ve 35° 48′ 44.7516” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pozantı Mahalleleri

Pozantı ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Adana ili büyükşehir olduğundan köy statüsündeki yerleşimler mahalle olarak kabul edilmektedir. Pozantı ilçesinde köy yerleşimde olan 8 köy yer almaktadır. Pozantı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Zafer mahallesi, İstiklal mahallesi ve Kamışlı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Belemedik mahallesi, Çamlıbel mahallesi ve Alpu mahalleridir.

pozantı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

POZANTI MAHALLELERİ

 1. Zafer Mah.
 2. İstiklal Mah.
 3. Kamışlı Mah.
 4. Kurtuluş Mah.
 5. Akçatekir Mah.
 6. Gökbez Mah.
 7. Aşçıbekirli Mah.
 8. Cumhuriyet Mah.
 9. Hamidiye Mah.
 10. Dağdibi Mah.
 11. Karakışlakçı Mah.
 12. Yukarıbelemedik Mah.
 13. Fındıklı Mah.
 14. Eskikonacık Mah.
 15. Yenikonacık Mah.
 16. Yağlıtaş Mah.
 17. Ömerli Mah.
 18. Yazıcak Mah.
 19. Alpu Mah.
 20. Çamlıbel Mah.
 21. Belemedik Mah.

Pozantı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pozantı mahalleleri, Armutoğlu Yaylası, Akçatekir Yaylası, İbrahim Paşa Tabyası, Aşar Yaylası, Anıt Ağaçları, Anahşa Kalesi, Şekerpınar Mesire Alanı, Akköprü gibi yerler bulunmaktadır. Yaylaları, anıt ağaçlar, tarihi yapı ve mesire alanı gibi noktaları bulunan, doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçeler arasında yer alan ilçelerimizdendir.

Pozantı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kozan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…