Kozan Mahalleleri

Kozan İlçesi

Kozan mahalleleri, Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Kozan, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. Kozan ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz on ikinci en büyük ilçesidir. Kozan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.690 km2’dir. Kozan ilçesinin rakımı ise 120 m olarak hesaplanmıştır. Kozan ilinin Kuzeyinde Feke, doğusunda Osmaniye, batısında Aladağ, Güneyinde ise İmamoğlu ve Ceyhan ilçeleri bulunmaktadır. Kozan ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Kozan İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır.  Kozan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 132.974 nüfusa sahiptir.

Kozan ilçesini coğrafi konumu ise 37° 27′ 7.6392” Kuzey ve 35° 49′ 9.3900” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kozan Mahalleleri

Kozan ilçesinin 102 mahallesi bulunmaktadır. Adana ili büyükşehir olduğundan köy statüsündeki yerleşimler mahalle olarak kabul edilmektedir. 18 mahallesi kentsel sınır dahilinde olan iken kırsal olarak kabul edilen bölgelerde 84 mahalle olarak bahsedebiliriz. Kozan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karacanoğlan mahallesi, Tufanpaşa mahallesi ve Türkeli mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yarımoğlu mahallesi, Taş mahallesi ve Eskikabasakal mahalleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KOZAN MAHALLELERİ

 1. Ağlıboğaz Mah.
 2. Arslanpaşa Mah.
 3. Bağlar Mah.
 4. Cumhuriyet Mah.
 5. Çanaklı Mah.
 6. Eskikabasakal Mah.
 7. Güneri Mah.
 8. Hacımirzalı Mah.
 9. Hacıuşağı Mah.
 10. Karacaoğlan Mah.
 11. Mahmutlu Mah.
 12. Şevkiye Mah.
 13. Taş Mah.
 14. Tavşantepe Mah.
 15. Tufanpaşa Mah.
 16. Türkeli Mah.
 17. Varsaklar Mah.
 18. Yarımoğlu Mah.

Kozan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kozan mahalleleri, Anavarza, Sis Şehri, Sis Kalesi (Kozan Kalesi), Andıl Kalesi, Kilikya Manastırı, Eski Kabasakal Köyü, Yaverin Konağı (Arıkan) gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi şehirleri ve köyleri, tarihi ve dini yapılarıyla Adana ilinin kültür turizmi bakımından önemli ilçelerinden birinde yer almaktadır.

Kozan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pozantı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…