Posof Mahalleleri

Posof İlçesi

Posof mahalleleri, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan’ın ilçesi olan Posof, Ardahan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Posof ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yirmi üçüncü en büyük ilçesidir. Posof İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 606 km2’dir. Posof ilçesinin rakımı ise 1.583 m olarak hesaplanmıştır. Posof İlçesinin Güneyinde Hanak ve Damal ilçeleri kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Ermenistan batısında ise Artvin ili bulunmaktadır. Posof ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve ılık, kışları sert soğuk geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ardahan Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Posof ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.579 nüfusa sahiptir.

Posof ilçesini coğrafi konumu ise 41° 30′ 34.5528” Kuzey ve 42° 43′ 40.0872” Doğu gps koordinatlarıdır.

Posof Mahalleleri

Posof ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Ardahan ilinin en az mahalle sayısına sahip ilçesidir. Posof ilçesinin 47 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Posof mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri Merkez mahallesidir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise Doğrular mahallesidir.

posof mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

POSOF MAHALLELERİ

  1. Merkez Mah.
  2. Doğrular Mah.

Posof Tarihi ve Gezilecek Yerler

Posof mahalleleri, Posof Yer Altı Şehri, Mezarlar, Posof Höyük, Çatıksu Gözetleme Kulesi gibi gezilecek yerler bulunmaktadır. Ardahan iline gelindiğinde turizm açısında mezarlarıyla, yer altı şehri, höyükleri ve tarihi yapıları gibi elemanların yanında eşsiz güzelliğiyle Posof Lalesi çiçeğiyle ilçeye sevimlilik katmakta olduğu görülmektedir. İlçenin turizm adına doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Posof Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Göle Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…