Göle Mahalleleri

Göle İlçesi

Göle Mahalleleri, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan’ın ilçesi olan Göle, Ardahan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Göle ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz yirminci en büyük ilçesidir.Göle İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1,290 km2’dir. Göle ilçesinin rakımı ise 2.030 m olarak hesaplanmıştır. Göle İlçesinin, Kuzeyinde, Ardahan Merkez, Doğusunda Kars, batısında Erzurum İlleri yer almaktadır. Göle ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve ılık, kışları sert soğuk geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Göle ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 24.822 nüfusa sahiptir.

Göle Mahalleleri

Göle ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Göle ilçesinin 30 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Göle mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fevzi Çakmak mahallesi, Salim Bey mahallesi ve Kubilay Bey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kuzupınar mahallesi, Dedeşen mahallesi ve Durançam mahalleleridir.

göle mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖLE MAHALLELERİ

  1. Dedeşen Mah.
  2. Durançam Mah.
  3. Fevzi Çakmak Mah.
  4. Kazım Karabekir Mah.
  5. Köprülü Merkez Mah.
  6. Kubilay Bey Mah.
  7. Kuzupınarı Mah.
  8. Salim Bey Mah.

Göle Tarihi ve Gezilecek Yerler

Göle mahalleleri, Kalecik kalesi, Uğuratş kalesi, Dedeşen Köyü Kale Kalıntıları, Aktaş Gölü, Bülbülan Yaylası ve Ziyaret tepesi gibi yerler bulunmaktadır. Ardahan iline gelindiğinde tarihi yapıları ve yayla, göl gibi doğa harikalarını barındıran bu ilçenin turizm açısından doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Göle Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Posof Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…