İçeriğe geç

Polateli Mahalleleri

Polateli İlçesi

Polateli mahalleleri, Polateli ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz on ikinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Kilis’in ilçesi olan Polateli, Kilis’in yerleşim yerlerinden biridir. Polateli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 218 km2’dir. Polateli ilçesinin rakımı ise 840 m olarak hesaplanmıştır. Polateli ilçesinin Kuzeyinde ve doğusunda Gaziantep, batısında Musabeyli, Güneyinde ise Kilis ilçeleri bulunmaktadır. Polateli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Polateli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Polateli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.103 nüfusa sahiptir.

Polateli ilçesini coğrafi konumu ise 36° 50′ 31.8300” Kuzey ve 37° 8′ 36.7836” Doğu gps koordinatlarıdır.

Polateli Mahalleleri

Polateli ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Polateli ilçesinin 18 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Polateli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Atatürk mahallesi, Ekrem Çetin mahallesi ve Şehit Ali mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Cuhmuriyet mahallesi, Kaymakam Kürşat Ağca mahallesi ve Sosyal Konut mahalleleridir. Polateli ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

Polateli mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

POLATELİ MAHALLELERİ

  1. Atatürk Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Ekrem Çetin Mah.
  4. Kaymakam Kürşat Ağca Mah.
  5. Sosyal Konutlar Mah.
  6. Şehit Ali Mah.

Polateli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Polateli mahalleleri, Çatal Höyük, Kulsurun Höyük, Polatbey Höyük, Taşlıbakar Höyük ve Çamurlu Höyük gibi yerler bulunmaktadır. Kilis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Polateli Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Musabeyli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…