İçeriğe geç

Musabeyli Mahalleleri

Musabeyli İlçesi

Musabeyli mahalleleri, Musabeyli ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz ikinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Kilis’in ilçesi olan Musabeyli, Kilis’in yerleşim yerlerinden biridir. Musabeyli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 346 km2’dir. Musabeyli ilçesinin rakımı ise 745 m olarak hesaplanmıştır. Musabeyli ilçesinin Kuzeyinde, doğusunda ve batısında Gaziantep, Güneyinde ise Polateli ve Kilis Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Musabeyli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Musabeyli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Musabeyli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.123 nüfusa sahiptir.

Musabeyli ilçesini coğrafi konumu ise 36° 53′ 9.2364” Kuzey ve 36° 54′ 57.3264” Doğu gps koordinatlarıdır.

Musabeyli Mahalleleri

Musabeyli ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Musabeyli ilçesinin 63 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Musabeyli ilçesinin üç tane mahallesi bulunmaktadır. Mahallelerin nüfus büyüklüğüne göre sıralaması Cumhuriyet mahallesi, Pınar mahallesi ve Murat Hüyüğü mahalleleridir. Nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Musabeyli mahalle haritası
Musabeyli mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MUSABEYLİ MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Murat Hüyüğü Mah.
  3. Pınar Mah.

Musabeyli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Musabeyli mahalleleri, Ravanda kalesi, Oylum höyük, Akpınar ve Söğütlü dere gibi yerler bulunmaktadır. Kilis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Musabeyli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Musabeyli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Polateli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…