İçeriğe geç

Pınarbaşı Mahalleleri

Pınarbaşı İlçesi

Pınarbaşı mahalleleri, Pınarbaşı ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz kırk ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Pınarbaşı, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Pınarbaşı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 546 km2’dir. Pınarbaşı ilçesinin rakımı ise 672 m olarak hesaplanmıştır. Pınarbaşı ilçesinin Kuzeyinde Cide, doğusunda Azdavay, batısında Bartın, Güneyinde ise Daday ve Karabük ilçeleri bulunmaktadır. Pınarbaşı ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pınarbaşı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pınarbaşı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.756 nüfusa sahiptir.

Pınarbaşı ilçesini coğrafi konumu ise 41° 36′ 13.8096” Kuzey ve 33° 6′ 38.7612” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pınarbaşı Mahalleleri

Pınarbaşı ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Pınarbaşı ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Pınarbaşı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Fatih mahallesi ve Atatürk mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çalkaya mahallesi, Uzunçam mahallesi ve Çamkışla mahalleleridir.

Pınarbaşı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PINARBAŞI MAHALLELERİ

  1. Atatürk Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Çalkaya Mah.
  4. Çamkışla Mah.
  5. Fatih Mah.
  6. Uzunçam Mah.

Pınarbaşı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pınarbaşı mahalleleri, Ilıca Şelalesi, Valla Kanyonu, Horma Kanyonu ve Ilgarini Mağarası gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Pınarbaşı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pınarbaşı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Küre Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…