İçeriğe geç

Küre Mahalleleri

Küre İlçesi

Küre mahalleleri, Küre ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz elli üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Küre, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Küre İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 406 km2’dir. Küre ilçesinin rakımı ise 976 m olarak hesaplanmıştır. Küre ilçesinin Kuzeyinde İnebolu, doğusunda Bozkurt, batısında Azdavay, Güneyinde ise Ağlı, Seydiler ve Devrekani ilçeleri bulunmaktadır. Küre ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Küre İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Küre ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.669 nüfusa sahiptir.

Küre ilçesini coğrafi konumu ise 41° 48′ 21.5172” Kuzey ve 33° 42′ 36.9720” Doğu gps koordinatlarıdır.

Küre Mahalleleri

Küre ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Küre ilçesinin 34 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Küre mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Camikebir mahallesi ve Müderris mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Saman mahallesi ve Camievsat mahalleleridir.

Küre mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KÜRE MAHALLELERİ

  1. Camievsat Mah.
  2. Camikebir Mah.
  3. Müderris Mah.
  4. Saman Mah.

Küre Tarihi ve Gezilecek Yerler

Küre mahalleleri, Doğanlar Kalesi, Akşemsettin-Molla Şemsettin Camisi, Fırıncık Türbesi, İstiklal Yolu, Kara Cehennem Boğazı Ve Küre Dağları Milli Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Küre Tarihi ve Gezilecek Yerler

Küre Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pınarbaşı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…