İçeriğe geç

Pehlivanköy Mahalleleri

Pehlivanköy İlçesi

Pehlivanköy mahalleleri, Pehlivanköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz birinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kırklareli’nin ilçesi olan Pehlivanköy, Kırklareli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Pehlivanköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 104 km2’dir. Pehlivanköy ilçesinin rakımı ise 28 m olarak hesaplanmıştır. Pehlivanköy ilçesinin, doğusunda Babaeski, batısında Edirne, Güneyinde ise Tekirdağ ilçeleri bulunmaktadır. Pehlivanköy ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pehlivanköy İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pehlivanköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.484 nüfusa sahiptir.

Pehlivanköy ilçesini coğrafi konumu ise 41° 20′ 49.5996” Kuzey ve 26° 55′ 27.6780” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pehlivanköy Mahalleleri

Pehlivanköy ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Pehlivanköy ilçesinin 9 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Pehlivanköy ilçesinin üç adet mahallesi bulunmaktadır. Nüfus büyüklüğü sırasıyla mahalleri, Kazım Dirik mahallesi, Kurtuluş mahallesi ve Ergene mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşimi yani mahalleleri oluşturmaktadır. İlçenin nüfus büyüklüğünün diğer kısmını ise kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Pehlivanköy mahalle haritası
Pehlivanköy mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PEHLİVANKÖY MAHALLELERİ

  1. Ergene Mah.
  2. Kazım Dirik Mah.
  3. Kurtuluş Mah.

Pehlivanköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pehlivanköy mahalleleri Akarca Köprüsü, Pehlivanköy Camii ve Asırlık Meşe Ağacı gibi yerler bulunmaktadır. Kırklareli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Pehlivanköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pehlivanköy Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Lüleburgaz Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…