İçeriğe geç

Payas Mahalleleri

Payas İlçesi

Payas mahalleleri, Payas ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay’ın ilçesi olan Payas, Hatay’ın yerleşim yerlerinden biridir. Payas İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 157 km2’dir. Payas ilçesinin rakımı ise 33 m olarak hesaplanmıştır. Payas ilinin Kuzeyinde Dörtyol, doğusunda ise Hassa, Güneyinde ise İskenderun ilçeleri bulunmaktadır. Payas ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Payas İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Payas ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.647 nüfusa sahiptir.

Payas ilçesini coğrafi konumu ise Enlem: 36.75, Boylam: 36.2167 36° 45′ 0″ Kuzey, 36° 13′ 0″ Doğu gps koordinatlarıdır.

Payas Mahalleleri

Payas ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Payas ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Payas mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karacamii mahallesi, Kürtül mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karşı mahallesi, Sincan mahallesi ve Kozludere mahalleleridir.

Payas mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PAYAS MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Çağlalık Mah.
 3. Fatih Mah.
 4. İstiklal Mah.
 5. Karacami Mah.
 6. Karbeyaz Mah.
 7. Karşı Mah.
 8. Kozludere Mah.
 9. Kürtül Mah.
 10. Sincan Mah.
 11. Yenişehir Mah.
 12. Yıldırım Beyazıt Mah.

Payas Tarihi ve Gezilecek Yerler

Payas mahalleleri Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Cin Kulesi ve Payas Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Hatay ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Payas Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kumlu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…