İçeriğe geç

Kumlu Mahalleleri

Kumlu İlçesi

Kumlu mahalleleri, Kumlu ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yirmi yedinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay’ın ilçesi olan Kumlu, Hatay’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kumlu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 193 km2’dir. Kumlu ilçesinin rakımı ise   91 m olarak hesaplanmıştır. Kumlu ilinin Kuzeyinde Kırıkhan, doğusunda ise Suriye, batısında Antakya, Güneyinde ise Reyhanlı ilçeleri bulunmaktadır. Kumlu ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kumlu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kumlu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.445 nüfusa sahiptir.

Kumlu ilçesini coğrafi konumu ise 36° 21′ 45.7812” Kuzey ve 36° 27′ 3.8880” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kumlu Mahalleleri

Kumlu ilçesinin 16 mahallesi bulunmaktadır. Kumlu ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kumlu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gökçeoğlu mahallesi, Fevzi Çakmak mahallesi ve Aktaş mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hatayhamamı mahallesi, Muharrem mahallesi ve Hamam mahalleleridir.

Kumlu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KUMLU MAHALLELERİ

 1. Akkerpiç Mah.
 2. Akkuyu Mah.
 3. Akpınar Mah.
 4. Aktaş Mah.
 5. Batıayrancı Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Doğuayrancı Mah.
 8. Fevzi Çakmak Mah.
 9. Gökçeoğlu Mah.
 10. Gülova Mah.
 11. Hamam Mah.
 12. Hatayhamamı Mah.
 13. Kaletepe Mah.
 14. Keli Mah.
 15. Kırcaoğlu Mah.
 16. Muharrem Mah.

Kumlu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kumlu mahalleleri Green Hamamat Kaplıcaları gibi yerler bulunmaktadır. Hatay ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kumlu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Payas Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…