İçeriğe geç

Palu Mahalleleri

Palu İlçesi

Palu mahalleleri, Palu ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz kırk beşinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Palu, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Palu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 730 km2’dir. Palu ilçesinin rakımı ise 871 m olarak hesaplanmıştır. Palu ilinin Kuzeyinde Kovancılar, doğusunda ise Bingöl, batısında Elazığ Merkez, Güneyinde ise Arıcak ve Alacakaya ilçeleri bulunmaktadır. Palu ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Palu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Palu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 18.754 nüfusa sahiptir.

Palu ilçesini coğrafi konumu ise 38° 41′ 32.7552” Kuzey ve 39° 55′ 56.8452” Doğu gps koordinatlarıdır.

Palu Mahalleleri

Palu ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Palu ilçesinin 35 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Palu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kalekent mahallesi, Esentepe mahallesi ve Yenimahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Aşağı mahallesi, Yukarı Palu mahallesi ve Karşıbahçeler mahalleridir. Palu ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kentsel yerleşimi kısmı oluşturmak yani mahalleleri oluşturmaktadır. Azınlık olan kısmını ise kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

palu mahalle haritası
Palu Mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PALU MAHALLELERİ

 1. Aşağı Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Çarşı Mah.
 4. Esentepe Mah.
 5. Girne Mah.
 6. Güney Mah.
 7. İstasyon Mah.
 8. Kalekent Mah.
 9. Karşıbahçeler Mah.
 10. Karşıyaka Mah.
 11. Kültür Mah.
 12. Numune Mah.
 13. Yenimahalle Mah.
 14. Yukarı Palu Mah.

Palu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Palu mahalleleri, Palu (Şemşat) Kalesi, Kindik Kilisesi, Alacalı Mescit, Küçük Cami, Palu Tarihi Köprüsü Ve Ulu Cami gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Palu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Palu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Maden Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…