İçeriğe geç

Maden Mahalleleri

Maden İlçesi

Maden mahalleleri, Maden ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yirmi ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Maden, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Maden İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 819 km2’dir. Maden ilçesinin rakımı ise 1.021 m olarak hesaplanmıştır. Maden ilinin Kuzeyinde Elazığ Merkez, doğusunda Alacakaya, batısında Sivrice, güneyinde ise Diyarbakır ilçeleri bulunmaktadır. Maden ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Maden İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Maden ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.329 nüfusa sahiptir.

Maden ilçesini coğrafi konumu ise 38° 27′ 42.6024” Kuzey ve 39° 51′ 42.1668” Doğu gps koordinatlarıdır.

Maden Mahalleleri

Maden ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Maden ilçesinin 19 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Maden mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi ve Camii Kebir mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bahçelievler mahallesi ve Gölönü mahallesidir. Maden ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

maden mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MADEN MAHALLELERİ

  1. Camii Kebir Mah.
  2. Bahçelievler Mah.
  3. Gölönü Mahallesi
  4. Merkez Mahallesi

Maden Tarihi ve Gezilecek Yerler

Maden mahalleleri Tarihi Hükümet Konağı Ve Saat Kulesi, Camii Kebir, Çitli Höyük, Şeyh Muhammed Kattali Türbesi Ve Gezin Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Maden Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Palu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…