İçeriğe geç

Ovacık Mahalleleri

Ovacık İlçesi

Ovacık mahalleleri, Ovacık ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Ovacık, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Ovacık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.401 km2’dir. Ovacık ilçesinin rakımı ise 1.257 m olarak hesaplanmıştır. Ovacık ilçesinin Kuzeyinde Erzincan, doğusunda Pülümür ve Tunceli Merkez, batısında Erzincan, Güneyinde ise Hozat ve Tunceli Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Ovacık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ovacık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ovacık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.533 nüfusa sahiptir.

Ovacık ilçesini coğrafi konumu ise 39° 21′ 25.3584” Kuzey ve 39° 12′ 59.7132” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ovacık Mahalleleri

Ovacık ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Ovacık ilçesinin 53 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ovacık ilçesinin mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Kandolar mahallesi, Pulur mahallesi ve 94 Mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim yani köyleri mahalleleridir. Geri kalan kısmı ise kentsel yerleşim yani mahalleleridir oluşturmaktadır.

Ovacık Mahalleleri
Ovacık Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

OVACIK MAHALLELERİ

  • 94 Mahallesi Mah.
  • Kandolar Mah.
  • Pulur Mah.

Ovacık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ovacık mahalleleri, Munzur Vadisi Milli Parkı, Mercan Deresi, Munzur Gözeleri ve Bağırpaşa Dağı gibi yerler bulunmaktadır. Tunceli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ovacık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ovacık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Nazımiye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…