İçeriğe geç

Nazımiye Mahalleleri

Nazımiye İlçesi

Nazımiye mahalleleri, Nazımiye ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz kırk yedinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Nazımiye, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Nazımiye İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 543 km2’dir. Nazımiye ilçesinin rakımı ise 1.578 m olarak hesaplanmıştır. Nazımiye ilçesinin Kuzeyinde Pülümür, doğusunda Bingöl, batısında Tunceli Merkez, Güneyinde ise Mazgirt ve Elazığ ilçeleri bulunmaktadır. Nazımiye ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Nazımiye İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Nazımiye ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.142 nüfusa sahiptir.

Nazımiye ilçesini coğrafi konumu ise 39° 10′ 52.1904” Kuzey ve 39° 49′ 42.7620” Doğu gps koordinatlarıdır.

Nazımiye Mahalleleri

Nazımiye ilçesinin 1 mahallesi bulunmaktadır. Nazımiye ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Nazımiye ilçesi en fazla nüfusa ve tek mahalleye sahip Merkez mahallesidir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmı ise kentsel yerleşim yani mahalleleridir.

Nazımiye Mahalleleri
Nazımiye Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

NAZIMİYE MAHALLELERİ

  • Merkez Mah.

Nazımiye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Nazımiye mahalleleri, Dereova Şelalesi, Harik Kaplıcaları, Bezik Ormanları, Düzgün Baba Ziyareti ve Zerefet gibi yerler bulunmaktadır. Tunceli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Nazımiye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Nazımiye Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ovacık Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…