İçeriğe geç

Otlukbeli Mahalleleri

Otlukbeli İlçesi

Otlukbeli mahalleleri, Otlukbeli ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz on dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan Otlukbeli, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Otlukbeli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 320 km2’dir. Otlukbeli ilçesinin rakımı ise 1.741 m olarak hesaplanmıştır. Otlukbeli ilinin Kuzeyinde Bayburt, doğusunda ise Erzurum, batısında Otlukbeli, Güneyinde ise Tercan ilçeleri bulunmaktadır. Otlukbeli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Otlukbeli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Otlukbeli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.456 nüfusa sahiptir.

Otlukbeli ilçesini coğrafi konumu ise 39° 58′ 24.9528” Kuzey ve 40° 1′ 19.5564” Doğu gps koordinatlarıdır.

Otlukbeli Mahalleleri

Otlukbeli ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Otlukbeli ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Otlukbeli ilçesinin üç mahallesi bulunmaktadır. Fatih mahallesi, Şehitler mahallesi ve Mehmet Akif Ersoy mahalleleridir. Otlukbeli ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ellilik kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

Otlukbeli mahalle haritası
Otlukbeli Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

OTLUKBELİ MAHALLELERİ

  1. Fatih Mah.
  2. Mehmet Akif Ersoy Mah.
  3. Şehitler Mah.

Otlukbeli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Otlukbeli mahalleleri Otlukbeli Gölü, Otlukbeli Şehitleri Anıtı Ve Ağamçağam Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Otlukbeli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Otlukbeli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kemaliye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…