İçeriğe geç

Kemaliye Mahalleleri

Kemaliye İlçesi

Kemaliye mahalleleri, Kemaliye ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz kırk birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan Kemaliye, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kemaliye İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.207 km2’dir. Kemaliye ilçesinin rakımı ise 947 m olarak hesaplanmıştır. Kemaliye ilinin Kuzeyinde İliç, doğusunda ise Tunceli, batısında Sivas, Güneyinde ise Malatya ilçeleri bulunmaktadır. Kemaliye ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kemaliye İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kemaliye ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.844 nüfusa sahiptir.

Kemaliye ilçesini coğrafi konumu ise 39° 15′ 43.3404” Kuzey ve 38° 29′ 48.8220” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kemaliye Mahalleleri

Kemaliye ilçesinin 11 mahallesi bulunmaktadır. Kemaliye ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kemaliye mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gençağa mahallesi, Sandıkbağı mahallesi ve Hacı Yusuf mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Esertepe mahallesi, Bahçe mahallesi ve Ariki mahalleleridir. Kemaliye ilçesinin nüfus büyüklüğünün ağırlıklı olarak kırsal yerleşimler yani köyleri oluşturmaktadır. Kemaliye ilçesinin diğer yüzdelik kısmını ise mahalleleri yani kentsel yerleşim bölgesi oluşturmaktadır.

kemaliye mahalle haritası
Kemaliye İlçesi Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KEMALİYE MAHALLELERİ

 1. Ariki Mah.
 2. Bahçe Mah.
 3. Dörtyolağzı Mah.
 4. Esertepe Mah.
 5. Gençağa Mah.
 6. Hacı Yusuf Mah.
 7. Halilağa Mah.
 8. İshakpaşa Mah.
 9. Naip Mah.
 10. Sandıkbağı Mah.
 11. Taşdibi Mah.

Kemaliye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kemaliye mahalleleri, Kemaliye Evleri, Taş Yol, Karanlık Kanyon, Kemaliye Müzesi, Lökhane, Kadıgölü, Şahin Tepesi ve Ali Demirsoy Dağa Tarih Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kemaliye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kemaliye Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Otlukbeli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…