İçeriğe geç

Osmancık Mahalleleri

Osmancık İlçesi

Osmancık mahalleleri, Osmancık ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz yirmi beşinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Osmancık, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Osmancık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.273 km2’dir. Osmancık ilçesinin rakımı ise 425 m olarak hesaplanmıştır. Osmancık ilinin Kuzeyinde Samsun, doğusunda ise Amasya, batısında Kargı, güneyinde Dodurga ilçeleri bulunmaktadır. Osmancık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Osmancık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Osmancık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.183 nüfusa sahiptir.

Osmancık ilçesini coğrafi konumu ise 40° 58′ 8.2560” Kuzey ve 34° 48′ 0.4356” Doğu gps koordinatlarıdır.

Osmancık Mahalleleri

Osmancık ilçesinin 18 mahallesi bulunmaktadır. Osmancık ilçesinin 55 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Osmancık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Şenyurt mahallesi, Koyunbaba mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Temençe mahallesi, Karapınar mahallesi ve Eymir mahalleleridir.

osmancık mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

OSMANCIK MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Çay Mah.
 3. Çiftlikler Mah.
 4. Esentepe Mah.
 5. Eymir Mah.
 6. Gemici Mah.
 7. Güney Mah.
 8. Gürleyik Mah.
 9. Hıdırlık Mah.
 10. Karapınar Mah.
 11. Kızılırmak Mah.
 12. Koyunbaba Mah.
 13. Şenyurt Mah.
 14. Temençe Mah.
 15. Ulucamii Mah.
 16. Yazı Mah.
 17. Yeni Mah.
 18. Yeşilçatma Mah.

Osmancık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Osmancık mahalleleri,   Kandiber Kalesi, İmaret Camisi, Başpınar Karaca Yaylası, Koyunbaba Türbesi, Koyunbaba Köprüsü ve Baltacı Mehmet Paşa Çeşmesi gibi yerler bulunmaktadır. Doğu Karadeniz yolcuğunda mutlaka uğranılan ve pirinciyle meşhur ilçemizdir. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Osmancık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ortaköy Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…