İçeriğe geç

Ortaköy Mahalleleri

Ortaköy İlçesi

Ortaköy mahalleleri, Ortaköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz otuz altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Ortaköy , Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Ortaköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 300 km2’dir. Ortaköy ilçesinin rakımı ise 809 m olarak hesaplanmıştır. Ortaköy ilinin Kuzeyinde Mecitözü, doğusunda ise Amasya, batısında Alaca, güneyinde Yozgat ilçeleri bulunmaktadır. Ortaköy ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ortaköy İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ortaköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.691 nüfusa sahiptir.

Ortaköy ilçesini coğrafi konumu ise 40° 16′ 21.9288” Kuzey ve 35° 14′ 53.5308” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ortaköy Mahalleleri

Ortaköy ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Ortaköy ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ortaköy mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Şirinevler mahallesi ve Bahçelievler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Cumhuriyet mahallesi ve Suyolu mahalleleridir.

ortaköy mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ORTAKÖY MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Bahçelievler Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Suyolu Mah.
  5. Şirinevler Mah.

Ortaköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ortaköy mahalleleri, Şapinuva Ören Yeri, Aşdavul Camii, İncesu Kanyonu, Kybele kaya kabartması, Ortaköy Göleti Kızılhamza Göleti ve Oruçpınar Göleti gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ortaköy Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Osmancık Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…