Ortaköy Mahalleleri

Ortaköy İlçesi

Ortaköy mahalleleri, İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray’ın ilçesi olan Ortaköy, Aksaray’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ortaköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz kırk yedinci en büyük ilçesidir. Ortaköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 727 km2’dir. Ortaköy ilçesinin rakımı ise 1.227 m olarak hesaplanmıştır. Ortaköy ilinin Kuzeyinde Sarıyahşi, doğusunda ise Nevşehir, batısında Ağaçören, Güneyinde ise Ortaköy ilçeleri bulunmaktadır. Ortaköy ilçesi karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ortaköy İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Ortaköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 32.322 nüfusa sahiptir.

Ortaköy ilçesini coğrafi konumu ise 34° 2′ 26.8728” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ortaköy Mahalleleri

Ortaköy ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Ortaköy ilçesinin 18 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ortaköy mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Plevne mahallesi, Mehmet Akif Ersoy mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Balcı mahallesi, Çankaya mahallesi ve Yeni mahalleleridir.

ortaköy mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ORTAKÖY MAHALLELERİ

 1. Balcı Mah.
 2. Çankaya Mah.
 3. Esentepe Mah.
 4. Fatih Mah.
 5. İstiklal Mah.
 6. Karşı Mah.
 7. Kızılay Mah.
 8. Maltepe Mah.
 9. Mehmet Akif Ersoy Mah.
 10. Plevne Mah.
 11. Yeni Mah.
 12. Zafer Mah.

Ortaköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ortaköy mahalleleri, Yunus Emre Türbesi, Ozancık Yer Altı Şehri ve Esele bölgesi gibi yerler bulunmaktadır. Aksaray ilinin bir ilçesi olan Ortaköy ilçesinde tarihi ve dini yapıların yanı sıra yer altı şehri ve tarihi yerleşkeleri barındırdığı kültür turizmi açısından tercih edilebilir ilçeler arasında yer almaktadır.

Ortaköy Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Güzelyurt Mahalleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…