Güzelyurt Mahalleleri

Güzelyurt İlçesi

Güzelyurt mahalleleri, İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray’ın ilçesi olan Güzelyurt, Aksaray’ın yerleşim yerlerinden biridir. Güzelyurt ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz kırk sekizinci en büyük ilçesidir. Güzelyurt İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 285 km2’dir. Güzelyurt ilçesinin rakımı ise 1.502 m olarak hesaplanmıştır. Güzelyurt ilinin Kuzeyinde Gülağaç, doğusunda ise Nevşehir, batısında Güzelyurt ilçeleri bulunmaktadır. Güzelyurt ilçesi karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Güzelyurt İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Güzelyurt ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.967 nüfusa sahiptir.

Güzelyurt ilçesini coğrafi konumu ise 38° 16′ 39.0972” Kuzey ve 34° 22′ 21.4860” Doğu gps koordinatlarıdır.

Güzelyurt Mahalleleri

Güzelyurt ilçesinin 11 mahallesi bulunmaktadır. Güzelyurt ilçesinin 9 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Güzelyurt mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yukarı mahallesi, Yeni mahallesi ve Harmanlık mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise Aşağı mahalle, Karşıyaka mahallesi ve Kaya altı mahalleleridir.

güzelyurt mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜZELYURT MAHALLELERİ

 1. Akpınar Mah.
 2. Akyamaç Mah.
 3. Aşağı Mah.
 4. Harmanlık Mah.
 5. Karşıyaka Mah.
 6. Kayaaltı Mah.
 7. Kayaardı Mah.
 8. Köprübaşı Mah.
 9. Yeni Mah.
 10. Yeni Mah.
 11. Yukarı Mah.

Güzelyurt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güzelyurt mahalleleri, Ihlara Vadisi, Selime Manastırı, Güzelyurt Manastır Vadisi, Kilise Camii, Kızıl Kilise, Sivişli Kilise, Ala Kilise gibi yerler bulunmaktadır. Aksaray ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Güzelyurt Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ortaköy Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…