İçeriğe geç

Orta Mahalleleri

Orta İlçesi

Orta mahalleleri, Orta ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz altmışıncı en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Orta, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Orta İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 706 km2’dir. Orta ilçesinin rakımı ise 1.257 m olarak hesaplanmıştır. Orta ilinin Kuzeyinde Atkaracalar ve Kurşunlu, doğusunda ise Şabangözü, batısında Çerkeş, Güneyinde ise Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Orta ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Orta İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Orta ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.450 nüfusa sahiptir.

Orta ilçesini coğrafi konumu ise 40° 37′ 32.6244” Kuzey ve 33° 6′ 30.1104” Doğu gps koordinatlarıdır.

Orta Mahalleleri

Orta ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Orta ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Orta mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cem Sultan mahallesi, Hürriyet mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Eski Yayla mahallesi, İnkılap mahallesi ve Kayılar mahalleleridir.

orta mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ORTAMAHALLELERİ

  1. Cem Sultan Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Eski Yayla Mah.
  4. Hürriyet Mah.
  5. İnkilap Mah.
  6. Kanlıca Mah.
  7. Kayılar Mah.
  8. Sultan Beyazıt Mah.

Orta Tarihi ve Gezilecek Yerler

Orta mahalleleri, Işık Dağı Karagöl Jeositi, Işık Dağı, Ay Kayası Mesire Alanı ve Ortabeli Geçidi gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Orta Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kurşunlu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…