İçeriğe geç

Kurşunlu Mahalleleri

Kurşunlu İlçesi

Kurşunlu mahalleleri, Kurşunlu ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz onuncu en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Kurşunlu, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Kurşunlu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 609 km2’dir. Kurşunlu ilçesinin rakımı ise 1.137 m olarak hesaplanmıştır. Kurşunlu ilinin Kuzeyinde Bayramören, doğusunda ise Ilgaz, batısında Atkaracalar, Güneyinde ise Orta ilçeleri bulunmaktadır. Kurşunlu ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kurşunlu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kurşunlu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.424 nüfusa sahiptir.

Kurşunlu ilçesini coğrafi konumu ise 40° 50′ 28.6692” Kuzey ve 33° 15′ 38.6856” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kurşunlu Mahalleleri

Kurşunlu ilçesinin 11 mahallesi bulunmaktadır. Kurşunlu ilçesinin 28 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kurşunlu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cömertler mahallesi, Müslüm mahallesi ve Erenler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çiyni mahallesi, Beşpınar mahallesi ve Yeşil mahalleleridir.

kurşunlu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KURŞUNLU MAHALLELERİ

 1. Beşpınar Mah.
 2. Cömertler Mah.
 3. Çal Mah.
 4. Çiyni Mah.
 5. Erenler Mah.
 6. Hacı Bekir Mah.
 7. Kale Mah.
 8. Kalekapu Mah.
 9. Müslüm Mah.
 10. Yeni Mah.
 11. Yeşil Mah.

Kurşunlu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kurşunlu mahalleleri Kurşunlu Bal Festivali, Pazar Camisi, Taşkaracalar Camisi, Gelin Kayası, Kurşunlu Kalesi-Andinata Kalesi, Dumanlı Camisi-Kayıkçı Şaban Ağa Camisi Ve Dumanlı Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kurşunlu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Orta Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…