İçeriğe geç

Niğde İlçeleri

Niğde İlçeleri, Niğde ilinin alan olarak Türkiye’nin kırk beşinci en büyük ilidir. Niğde ilinin eski isminin “Nahita” veya “Nakita” olduğu düşünülmektedir. Bu isim ilk kez İbni Bidi’nin eserlerinde karşılaştırılmıştır. Nakida adı bazı zamanlarda Nekide olarak da kullanıldığı görülmüş, 14. yüzyılda aynı sözcük Arap harfleriyle Nîkde, daha sonra da nîkde olarak okunacak şeklinde yazılmıştır. Cumhuriyet döneminden sonra bu isim, Niğde’ye dönüştürülmüştür. Niğde ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Çalışan nüfusun yarısından fazlası tarım sektörü geçim kaynağıdır. Son yıllarda sanayi sektöründe gelişmeler görülmektedir. Niğde ilinin 2021 TÜİK verisine göre 363.725 nüfusa sahip ilimizdir.

Niğde İlçeleri Nelerdir?

Niğde ilinin 6 ilçesi bulunmaktadır. Niğde ilçeleri alfabetik Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik, Merkez, Ulukışla ilçelerdir. Niğde merkez ilçesi Niğde Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Merkez ve Bor ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Hacıbektaş, Çamardı ve Altunhisar ilçeleridir.

niğde ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

NİĞDE İLÇELERİ

  • Altunhisar
  • Bor
  • Çamardı
  • Çiftlik
  • Merkez
  • Ulukışla

Niğde İlçeleri, Niğde Hangi Bölgemizdedir?

Niğde İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Kırşehir ve Yozgat, doğusunda Kayseri, güneyinde Niğde, batısında ise Aksaray illeri bulunmaktadır. Niğde ilinin iklim tipi sert karasal iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı görülmektedir. En sıcak ayı Temmuz, en soğuk sıcaklıkların görüldüğü ay ise Ocak ayıdır.

Niğde Nerede? Niğde’ye Nasıl Gidilir?

Niğde ilinin yüz ölçümü 7,400 km2’dir. Niğde coğrafi konumu ise 37° 58′ 11.1792” Kuzey ve 34° 40′ 35.7924” Doğu gps koordinatlarıdır.

Niğde’ye nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Niğde Tarihi ve Gezilecek Yerler

Niğde ilçeleri, Niğde Kalesi, Niğde Saat Kulesi, Niğde Müzesi, Çiftehan Kaplıcaları, Köşk Höyük, Roma Havuzu, Kayardı Bağları, Aladağlar Milli Parkı, Göllü dağ gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi ve dini yapılar, höyükler, milli parklar ve dağlarıyla harika doğa karakterleri bulunmaktadır. Geçmiş medeniyetlere dair kalıntıların sergilendiği müzelerinde kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerinizdendir.

Niğde Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mersin ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…