İçeriğe geç

Nevşehir İlçeleri

Nevşehir İlçeleri, Nevşehir ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış ikinci en büyük ilidir. Nevşehir kenti, Orta Çağ ve Yeni Çağ’da, Seandos; Nissa ve Muşkara adıyla biliniyordu. Anadolu, Büyük Selçuklu Devleti’nin himayesindeyken eski ismi Nissa’nın yerinde Muşkara adında bir köy bulunmaktaydı. Muşkara kelime anlamı ise sağlam yapılı anlamı taşımaktaydı. Osmanlılar döneminde ise Muşkara yerine günümüzdeki Nevşehir ismi kullanılmaya başlandı.  Nevşehir ilinin ekonomik yapısını ağırlıklı olarak tarım sektörü oluşturmaktaydı. Tahıl, yumru ve sanayi ürünleri başlıca üretim kaynaklarındandır. Nevşehir ilinin 2021 TÜİK verisine göre 308.003 nüfusa sahip ilimizdir.

Nevşehir İlçeleri Nelerdir?

Nevşehir ilinin 8 ilçesi bulunmaktadır. Nevşehir ilçeleri alfabetik sırasıyla Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Nevşehir Merkez, Ürgüp ilçelerdir. Nevşehir merkez ilçesi Nevşehir Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Merkez, Ürgüp ve Avanos ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Hacıbektaş, Kozaklı ve Aıgöl ilçeleridir.

nevsehir ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

NEVŞEHİR İLÇELERİ

  • Acıgöl
  • Avanos
  • Derinkuyu
  • Gülşehir
  • Hacıbektaş
  • Kozaklı
  • Nevşehir Merkez
  • Ürgüp

Nevşehir İlçeleri, Nevşehir Hangi Bölgemizdedir?

Nevşehir İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Kırşehir ve Yozgat, doğusunda Kayseri, güneyinde Niğde, batısında ise Aksaray illeri bulunmaktadır. Nevşehir ilinde karasal iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk geçmektedir. Yılın yarısından azı sıcaklık 0 derecenin altında seyretmektedir.

Nevşehir Nerede? Nevşehir’e Nasıl Gidilir?

Nevşehir ilinin yüz ölçümü 5,407 km2’dir. Nevşehir coğrafi konumu ise 38° 37′ 28.9020” Kuzey ve 34° 42′ 50.9364” Doğu gps koordinatlarıdır.

Nevşehir’e nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Nevşehir Tarihi ve Gezilecek Yerler

Nevşehir ilçeleri, Nevşehir Kalesi, Peri Bacaları, Üç Güzeller, Nevşehir Müzesi, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme Milli Parkı, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi (Bebek Müzesi), Zelve Açık Hava Müzesi, Asmalı Konak, Paşabağ Rahipler Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri gibi yerler bulunmaktadır. Vadiler, Milli parkları, dini ve tarihi yapılarıyla birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış aynı zaman hayretlere düşürecek yeraltı şehirleriyle kültür ve doğa turizmi için kesinlikle görülmesi gereken illerimizdendir.

Nevşehir Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kayseri İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…