İçeriğe geç

Murgul Mahalleleri

Murgul İlçesi

Murgul mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Murgul, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Murgul ilçesinin alan olarak Türkiye’nin yedi yüz otuz beşinci en büyük ilçesidir. Murgul İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 301 km2’dir. Murgul ilçesinin rakımı ise 436 m olarak hesaplanmıştır. Murgul İlçesinin, Kuzeyinde, Borçka, Doğusunda, Murgul Batısında, Arhavi Güneyinde, Yusufeli ilçeleri bulunmaktadır. Murgul ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Murgul İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Murgul ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 6,658 nüfusa sahiptir.

Murgul ilçesinin coğrafi konumu ise 41° 21′ 10.9944” Kuzey ve 41° 18′ 32.3784” Doğu gps koordinatlarıdır.

Murgul Mahalleleri

Murgul ilçesinin 1 mahallesi bulunmaktadır. Murgul ilçesinin 11 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Murgul ilçesinin 1 adet mahallesi bulunmaktadır ve Artvin ilinin ikinci en az mahalle sayısına sahiptir. Küre mahallesi olarak geçmektedir. Küre mahallesi Murgul ilçesinin nüfusunun yüzde seksenini oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde yirmilik kısmını da köy yerleşimleri oluşturmaktadır. Küre mahallesi Murgul ilçesinin nüfus oranına bakıldığında, nüfusun yüzde seksen gibi bir oran olduğu görülmektedir.

murgul mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MURGUL MAHALLELERİ

  1. Küre Mah.

Murgul Tarihi ve Gezilecek Yerler

Murgul mahalleleri, Boğa Güreşleri Festivali, Kamilet Doğa Kayını, Damar Karagöl, Delikli Kaya Şelalesi, Kokolet Vadisi, Gemkaya gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Murgul Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kemalpaşa Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…